TE Connectivity Deutsch Connectors MS3470L20-16PX-LC
MS3470L20-16PX-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3470L20-16PX-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
MS3470L20-16PX-LC.pdf
Availability of MS3470L20-16PX-LC
QUANTITY
MS3470L20-16PX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3470L20-16PX-LC
Internal Part NumberEIS-MS3470L20-16PX-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3470L20-16PX-LC
Related LinksMS3470L2, MS3470L20-16PX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3470L20-16PX-LC Details Description
Related parts for MS3470L20-16PX-LC
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FTG TEE W/DIV BR LD/LDP/CD10 IVR datasheet.pdf
RES 91K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V SOT23-5 datasheet.pdf