Panasonic Electronic Components ECE-V1JA470P
ECE-V1JA470P picture photo
Mfg. Part Number
ECE-V1JA470P
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
ECE-V1JA470P.pdf
Availability of ECE-V1JA470P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-V1JA470P Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-V1JA470P
Internal Part NumberEIS-ECE-V1JA470P
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-V1JA470P
Related LinksECE-V1, ECE-V1JA470P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-V1JA470P Details Description
Related parts for ECE-V1JA470P
CAP CER 120PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
COVER RCWAY TC130 MD WHT 6' datasheet.pdf
IC MPL BRIDGE 18BIT RGB-RGBW datasheet.pdf
IGBT MODULE TRENCH PHASE LEG D1 datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 4"L X 1"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 40POS datasheet.pdf
IND METAL PNL 3MM GREEN GN DIFF datasheet.pdf
DELTA ROBOT MINI 230V datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf