Panasonic Electronic Components ECH-A25305JX
ECH-A25305JX picture photo
Mfg. Part Number
ECH-A25305JX
Brief Description
CAP FILM 3UF 5% 250VAC RADIAL
Datasheet Download
ECH-A25305JX.pdf
Availability of ECH-A25305JX
QUANTITY
ECH-A25305JX Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-A25305JX
Internal Part NumberEIS-ECH-A25305JX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECH-AX Series 30/Jan/2012
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECHAX
PackagingBulk
Capacitance3µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.457" L x 0.650" W (37.00mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.279" (32.50mm)
ApplicationsMotor Run
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-A25305JX
Related LinksECH-A2, ECH-A25305JX Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-A25305JX Details Description
Related parts for ECH-A25305JX
SCREWDRIVER HEX 5/64" 5.71" datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD PROT 16-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V 1111 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 35KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 9pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC .600A datasheet.pdf
CAP POLYMER 10UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 1W datasheet.pdf
IGBT 600V 30A TO247AD datasheet.pdf
CONN FML 3POS datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf