Panasonic Electronic Components ECH-S1561JZ
ECH-S1561JZ picture photo
Mfg. Part Number
ECH-S1561JZ
Brief Description
CAP FILM 560PF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECH-S1561JZ.pdf
Availability of ECH-S1561JZ
QUANTITY
ECH-S1561JZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECH-S1561JZ
Internal Part NumberEIS-ECH-S1561JZ
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" L x 0.158" W (8.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECH-S1561JZ
Related LinksECH-S, ECH-S1561JZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECH-S1561JZ Details Description
Related parts for ECH-S1561JZ
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 24BIT DUAL 28-SOIC datasheet.pdf
ICLATCH TRANSP 10BIT LV 24SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 24QSOP datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 53.7V 4.85A datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 154MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf