Panasonic Electronic Components ECJ-0EB1H271K
ECJ-0EB1H271K picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-0EB1H271K
Brief Description
CAP CER 270PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
ECJ-0EB1H271K.pdf
Availability of ECJ-0EB1H271K
QUANTITY
ECJ-0EB1H271K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-0EB1H271K
Internal Part NumberEIS-ECJ-0EB1H271K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-0EB1H271K
Related LinksECJ-0E, ECJ-0EB1H271K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-0EB1H271K Details Description
Related parts for ECJ-0EB1H271K
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 2.93V SC-70-3 datasheet.pdf
POT 5K OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX 2IN 16-DIP datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC FLOW CTRL MULTI QUEUE 256-BGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf