Panasonic Electronic Components ECJ-1VC1H0R5C
ECJ-1VC1H0R5C picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-1VC1H0R5C
Brief Description
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
ECJ-1VC1H0R5C.pdf
Availability of ECJ-1VC1H0R5C
QUANTITY
ECJ-1VC1H0R5C Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-1VC1H0R5C
Internal Part NumberEIS-ECJ-1VC1H0R5C
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-1VC1H0R5C
Related LinksECJ-1V, ECJ-1VC1H0R5C Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-1VC1H0R5C Details Description
Related parts for ECJ-1VC1H0R5C
IC THERMOSTAT PRESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-UMAX datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR CRIMP datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 11POS datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 96POS VERT GOLD datasheet.pdf