Panasonic Electronic Components ECJ-1VC2A470J
ECJ-1VC2A470J picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-1VC2A470J
Brief Description
CAP CER 47PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
ECJ-1VC2A470J.pdf
Availability of ECJ-1VC2A470J
QUANTITY
ECJ-1VC2A470J Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-1VC2A470J
Internal Part NumberEIS-ECJ-1VC2A470J
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-1VC2A470J
Related LinksECJ-1V, ECJ-1VC2A470J Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-1VC2A470J Details Description
Related parts for ECJ-1VC2A470J
IC REG LDO ADJ 1A TO220 datasheet.pdf
THYRISTOR SIBOD 270V 100A DO-15 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 1.2KVDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM POWERMITE datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 60POS datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SSL2101 datasheet.pdf
CAP FILM 3.6UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf