Panasonic Electronic Components ECJ-BVB1A105K
ECJ-BVB1A105K picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-BVB1A105K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0603
Datasheet Download
ECJ-BVB1A105K.pdf
Availability of ECJ-BVB1A105K
QUANTITY
ECJ-BVB1A105K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-BVB1A105K
Internal Part NumberEIS-ECJ-BVB1A105K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-BVB1A105K
Related LinksECJ-BV, ECJ-BVB1A105K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-BVB1A105K Details Description
Related parts for ECJ-BVB1A105K
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SINGLE STR 27POS datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 470 OHM 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 WW datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.4KV 113A TO240AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
OSC XO 12.352MHZ CMOS SMD datasheet.pdf