Panasonic Electronic Components ECJ-ZEC1C560J
ECJ-ZEC1C560J picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-ZEC1C560J
Brief Description
CAP CER 56PF 16V NP0 0201
Datasheet Download
ECJ-ZEC1C560J.pdf
Availability of ECJ-ZEC1C560J
QUANTITY
ECJ-ZEC1C560J Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-ZEC1C560J
Internal Part NumberEIS-ECJ-ZEC1C560J
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-ZEC1C560J
Related LinksECJ-ZE, ECJ-ZEC1C560J Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-ZEC1C560J Details Description
Related parts for ECJ-ZEC1C560J
IC OFFLINE CTRLR PWM UVLO 8DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 120 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 15A 9.2 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN FERRULE DIN 2/0AWG YELLOW datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf