Panasonic Electronic Components ECK-D3A332KBP
ECK-D3A332KBP picture photo
Mfg. Part Number
ECK-D3A332KBP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 1KV Y5P RADIAL
Datasheet Download
ECK-D3A332KBP.pdf
Availability of ECK-D3A332KBP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECK-D3A332KBP Order Process
Ship out your order
Specifications of ECK-D3A332KBP
Internal Part NumberEIS-ECK-D3A332KBP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKBP
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECK-D3A332KBP
Related LinksECK-D3, ECK-D3A332KBP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECK-D3A332KBP Details Description
Related parts for ECK-D3A332KBP
CARDEDGE LO PRO 24POS .156 GRN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SC70-3 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.3A 120 MOHM datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf