XP Power ECL05US48-E
ECL05US48-E picture photo
Mfg. Part Number
ECL05US48-E
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 5W
Datasheet Download
ECL05US48-E.pdf
Availability of ECL05US48-E
QUANTITY
ECL05US48-E Order Process
Ship out your order
Specifications of ECL05US48-E
Internal Part NumberEIS-ECL05US48-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsECL Series TUV Certificate
ECL Series UL Certificate
ECL Series CB Report
RoHS InformationECL Series Declaration of Conformity
3D ModelECL05_10-E.stpECL05_10-E.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesECL
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts)5W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsITE (Commercial)
FeaturesOVP, SCP
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Efficiency82%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.06" L x 1.07" W x 0.91" H (52.4mm x 27.2mm x 23.0mm)
Power (Watts) - Max5W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±1%
ApprovalsCSA, cUL, EN, IEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECL05US48-E
Related LinksECL05, ECL05US48-E Datasheet, XP Power Distributor
ECL05US48-E Details Description
Related parts for ECL05US48-E
DINRAIL BRACKET FLAT W/SCREW datasheet.pdf
C/A LC-SC DUP 62.5/125, 7M datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf