XP Power ECL10US05-P
ECL10US05-P picture photo
Mfg. Part Number
ECL10US05-P
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 10W
Datasheet Download
ECL10US05-P.pdf
Availability of ECL10US05-P
QUANTITY
ECL10US05-P Order Process
Ship out your order
Specifications of ECL10US05-P
Internal Part NumberEIS-ECL10US05-P
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)10W
FeaturesOVP, SCP
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Efficiency75%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.90" H (50.8mm x 25.4mm x 22.9mm)
Power (Watts) - Max10W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±1%
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECL10US05-P
Related LinksECL10, ECL10US05-P Datasheet, XP Power Distributor
ECL10US05-P Details Description
Related parts for ECL10US05-P
RES SMD 32.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 28V 165W datasheet.pdf
CONN HDR 98POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HDM 9EMPO070F LM/G datasheet.pdf
M801 8C 8#20HD PIN PLUG OM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf