XP Power ECL15UD02-P
ECL15UD02-P picture photo
Mfg. Part Number
ECL15UD02-P
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER +/-15V 15W
Datasheet Download
ECL15UD02-P.pdf
Availability of ECL15UD02-P
QUANTITY
ECL15UD02-P Order Process
Ship out your order
Specifications of ECL15UD02-P
Internal Part NumberEIS-ECL15UD02-P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsECL Series TUV Certificate
ECL Series UL Certificate
ECL Series CB Report
RoHS InformationECL Series Declaration of Conformity
3D ModelECL15.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesECL
Number of Outputs2
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)500mA, 500mA
Power (Watts)15W
Power Supply TypeSwitching (Open Frame)
ApplicationsITE (Commercial)
FeaturesOVP, SCP
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Efficiency82%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.44" L x 1.21" W x 0.96" H (62.0mm x 30.7mm x 24.4mm)
Power (Watts) - Max15W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±1%
ApprovalsCSA, cUL, EN, IEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECL15UD02-P
Related LinksECL15, ECL15UD02-P Datasheet, XP Power Distributor
ECL15UD02-P Details Description
Related parts for ECL15UD02-P
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL BLACK FRNT MNT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 30A 80VDC COMPACT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 3.3VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 130 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
PIN HDR BRKBLE VERT 50MM 13D 8C datasheet.pdf