XP Power ECM100UT34
ECM100UT34 picture photo
Mfg. Part Number
ECM100UT34
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 5V 12V 100W
Datasheet Download
ECM100UT34.pdf
Availability of ECM100UT34
QUANTITY
ECM100UT34 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM100UT34
Internal Part NumberEIS-ECM100UT34
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsECM(40 - 100) Series TUV Certificate
ECM(40 - 100) Series UL Certificate
RoHS InformationECM(40 - 100) Series Declaration of Conformity
3D ModelECM100Ux.stpECM100Ux.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesECM
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 25V
Voltage - Output 312V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A, 5A, 800mA
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.50" L x 2.50" W x 1.06" H (114.3mm x 63.5mm x 27.0mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max68W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM100UT34
Related LinksECM10, ECM100UT34 Datasheet, XP Power Distributor
ECM100UT34 Details Description
Related parts for ECM100UT34
CONN HEADER VERT 2POS .156 TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.1A 3HSIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN FPC TOP 9POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 8VC FLATPOWER datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
POT 1M OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf