Sullins Connector Solutions ECM10DRKS
ECM10DRKS picture photo
Mfg. Part Number
ECM10DRKS
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ECM10DRKS.pdf
Availability of ECM10DRKS
QUANTITY
ECM10DRKS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM10DRKS
Internal Part NumberEIS-ECM10DRKS
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM10DRKS
Related LinksECM1, ECM10DRKS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM10DRKS Details Description
Related parts for ECM10DRKS
TRANS PREBIAS DUAL PNP SMINI5 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 12POS datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.3W PC PIN datasheet.pdf
SIDACTOR SYM 4CH 130V 400A MS013 datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.8V 3-USP datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf