Sullins Connector Solutions ECM10MMAD
ECM10MMAD picture photo
Mfg. Part Number
ECM10MMAD
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156"
Datasheet Download
ECM10MMAD.pdf
Availability of ECM10MMAD
QUANTITY
ECM10MMAD Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM10MMAD
Internal Part NumberEIS-ECM10MMAD
PackagingTray
Card TypeFits Female Edgecards
GenderMale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact Type-
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM10MMAD
Related LinksECM1, ECM10MMAD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM10MMAD Details Description
Related parts for ECM10MMAD
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FUSE 125A 58V BATT BOLT DOWN datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,YEL,ENHCD,C5 datasheet.pdf
LED PANEL IND GRN 10V CYLINDER datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN/RED/X DIFF datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 310MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 4V 2917 datasheet.pdf