XP Power ECM140US48
ECM140US48 picture photo
Mfg. Part Number
ECM140US48
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 140W
Datasheet Download
ECM140US48.pdf
Availability of ECM140US48
QUANTITY
ECM140US48 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM140US48
Internal Part NumberEIS-ECM140US48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsECM140 Series TUV Certificate
ECM140 Series UL Certificate
ECM140 Series CB Report
RoHS InformationECM140 Series Declaration of Conformity
3D ModelECM140USxx.stpECM140USxx.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesECM
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)140W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency88%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.30" H (127.0mm x 76.2mm x 33.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max120W (148W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM140US48
Related LinksECM14, ECM140US48 Datasheet, XP Power Distributor
ECM140US48 Details Description
Related parts for ECM140US48
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 3MM RT ANG AU datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 6PIN NICKEL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 42POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
MEMORY CARD MMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
FERRULE CRIMP FIXTURE datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1.1A T/H datasheet.pdf