Sullins Connector Solutions ECM22DRYI
ECM22DRYI picture photo
Mfg. Part Number
ECM22DRYI
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ECM22DRYI.pdf
Availability of ECM22DRYI
QUANTITY
ECM22DRYI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM22DRYI
Internal Part NumberEIS-ECM22DRYI
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM22DRYI
Related LinksECM2, ECM22DRYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM22DRYI Details Description
Related parts for ECM22DRYI
RES SMD 187 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS TIN datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH 3PORT 64-LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 200K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CAP CER 22PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP 220 UF 20% 50 V datasheet.pdf