Sullins Connector Solutions ECM24MMSD
ECM24MMSD picture photo
Mfg. Part Number
ECM24MMSD
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .156"
Datasheet Download
ECM24MMSD.pdf
Availability of ECM24MMSD
QUANTITY
ECM24MMSD Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM24MMSD
Internal Part NumberEIS-ECM24MMSD
PackagingTray
Card TypeFits Female Edgecards
GenderMale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact Type-
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM24MMSD
Related LinksECM2, ECM24MMSD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM24MMSD Details Description
Related parts for ECM24MMSD
RES SMD 2.61KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TFLEX HR4200 9X9" datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 6SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 8.0" DIA datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN COUPLER 15A 120V 17FT CABLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1W DO216 datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE PIN datasheet.pdf