Sullins Connector Solutions ECM30DCBT-S189
ECM30DCBT-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ECM30DCBT-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ECM30DCBT-S189.pdf
Availability of ECM30DCBT-S189
QUANTITY
ECM30DCBT-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM30DCBT-S189
Internal Part NumberEIS-ECM30DCBT-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM30DCBT-S189
Related LinksECM30DC, ECM30DCBT-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM30DCBT-S189 Details Description
Related parts for ECM30DCBT-S189
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CONTROLLER 20SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC 2416 datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 10.4KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
FEED-THRO MOD TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 8.20UH 18.0A SMT datasheet.pdf