Cornell Dubilier Electronics AFK337M80P44T-F
AFK337M80P44T-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK337M80P44T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 80V SMD
Datasheet Download
AFK337M80P44T-F.pdf
Availability of AFK337M80P44T-F
QUANTITY
AFK337M80P44T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK337M80P44T-F
Internal Part NumberEIS-AFK337M80P44T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAFK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)170 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current594.8mA
Impedance170 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK337M80P44T-F
Related LinksAFK337M, AFK337M80P44T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK337M80P44T-F Details Description
Related parts for AFK337M80P44T-F
RES SMD 4.3M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf