Sullins Connector Solutions ECM44DRTN-S13
ECM44DRTN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ECM44DRTN-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND
Datasheet Download
ECM44DRTN-S13.pdf
Availability of ECM44DRTN-S13
QUANTITY
ECM44DRTN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECM44DRTN-S13
Internal Part NumberEIS-ECM44DRTN-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECM44DRTN-S13
Related LinksECM44D, ECM44DRTN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECM44DRTN-S13 Details Description
Related parts for ECM44DRTN-S13
CONN SPRING CONT 26 POS .236 SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONTACT GOLD PIN 20AWG datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf