Vishay/Dale RNC55H1103FMRE6
RNC55H1103FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1103FMRE6
Brief Description
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1103FMRE6.pdf
Availability of RNC55H1103FMRE6
QUANTITY
RNC55H1103FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1103FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1103FMRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1103FMRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1103FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1103FMRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1103FMRE6
RES SMD 1.62K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 30PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
IC RECLOCKER HD/SD SDI 48WQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12V SIP DL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK TO H.FL JACK datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A datasheet.pdf