Panasonic Electronic Components ECO-S1CA223CA
ECO-S1CA223CA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1CA223CA
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1CA223CA.pdf
Availability of ECO-S1CA223CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECO-S1CA223CA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1CA223CA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1CA223CA
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-HA
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)33 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1CA223CA
Related LinksECO-S1, ECO-S1CA223CA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1CA223CA Details Description
Related parts for ECO-S1CA223CA
CONN HEADER 22POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 30pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf