Panasonic Electronic Components ECO-S1CA332BA
ECO-S1CA332BA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1CA332BA
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1CA332BA.pdf
Availability of ECO-S1CA332BA
QUANTITY
ECO-S1CA332BA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1CA332BA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1CA332BA
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)176 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1CA332BA
Related LinksECO-S1, ECO-S1CA332BA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1CA332BA Details Description
Related parts for ECO-S1CA332BA
IC REG LDO 5V 0.7A 5DDPAK datasheet.pdf
IC POT DUAL 32TAP 20-TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CA 50/125UM LFF ZIP SC DUP datasheet.pdf
CONSOLE STEEL GRAY 14"L X 13"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 1.24M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf