Panasonic Electronic Components ECO-S1HP183EA
ECO-S1HP183EA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1HP183EA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1HP183EA.pdf
Availability of ECO-S1HP183EA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECO-S1HP183EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1HP183EA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1HP183EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UP
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)23 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.94A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1HP183EA
Related LinksECO-S1, ECO-S1HP183EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1HP183EA Details Description
Related parts for ECO-S1HP183EA
RELAY OPTOMOS 150MA DP 8-DIP datasheet.pdf
CONN TERMINAL BLOCK 16POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 250MW 2DFN datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf