Panasonic Electronic Components ECO-S1VP332BA
ECO-S1VP332BA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S1VP332BA
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
ECO-S1VP332BA.pdf
Availability of ECO-S1VP332BA
QUANTITY
ECO-S1VP332BA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S1VP332BA
Internal Part NumberEIS-ECO-S1VP332BA
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS-UP
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)111 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.29A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S1VP332BA
Related LinksECO-S1, ECO-S1VP332BA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S1VP332BA Details Description
Related parts for ECO-S1VP332BA
DIAC 30-34V 2A DO214 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CBL RIBN 8COND 0.093 SILVER 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
DUAL OVERCURRENT RELAY datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 10A DC datasheet.pdf
DIODE MODULE 300A 150V 2TOWER datasheet.pdf