Panasonic Electronic Components ECO-S2GP331DA
ECO-S2GP331DA picture photo
Mfg. Part Number
ECO-S2GP331DA
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
ECO-S2GP331DA.pdf
Availability of ECO-S2GP331DA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECO-S2GP331DA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECO-S2GP331DA
Internal Part NumberEIS-ECO-S2GP331DA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)553 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECO-S2GP331DA
Related LinksECO-S2, ECO-S2GP331DA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECO-S2GP331DA Details Description
Related parts for ECO-S2GP331DA
RES SMD 150K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 25VC 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RES 806 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
IC RLDRAM 288MBIT 2.5NS UBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf