XP Power ECP180PS28
ECP180PS28 picture photo
Mfg. Part Number
ECP180PS28
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 28V 120W
Datasheet Download
ECP180PS28.pdf
Availability of ECP180PS28
QUANTITY
ECP180PS28 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECP180PS28
Internal Part NumberEIS-ECP180PS28
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsECP180 Series TUV Certificate
ECP180 Series UL Certificate
ECP180 Series CB Report
Product Training ModulesIEC 60601 3rd Edition Medical Safeties
XP Power ECP180 Series of Open Frame Power Supplies
Video FileECP180 Series - Ultra high efficient 180 Watt AC-DC power supplies in 2 x 4" footprint
RoHS InformationECP180 Series Declaration of Conformity
Featured ProductECP180 AC-DC Power Supplies
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesECP
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.43A
Power (Watts)120W (180W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency93%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 0.84" H (101.6mm x 50.8mm x 21.6mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max120W (180W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECP180PS28
Related LinksECP18, ECP180PS28 Datasheet, XP Power Distributor
ECP180PS28 Details Description
Related parts for ECP180PS28
LED RED 5MM SQUARE T/H datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 24K OHM 5% AXL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CABLE R/A FMAL-R/A FMAL 4POS 1M datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 0.3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 74POS datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
MICRO 31C P /33 WHT 36" datasheet.pdf