Panasonic Electronic Components ECQ-B1H331KF
ECQ-B1H331KF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-B1H331KF
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 330PF 10% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-B1H331KF.pdf
Availability of ECQ-B1H331KF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-B1H331KF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-B1H331KF
Internal Part NumberEIS-ECQ-B1H331KF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-(B,P,M,F,K),ECH-S 18/June/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-B(F)
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.276" L x 0.118" W (7.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-B1H331KF
Related LinksECQ-B1, ECQ-B1H331KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-B1H331KF Details Description
Related parts for ECQ-B1H331KF
TVS DIODE 64VWM 103VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND IVORY datasheet.pdf
IC FILTER VIDEO HD/SD 16-QSOP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 950MA 90 MOHM datasheet.pdf