Panasonic Electronic Components ECQ-E10123KFB
ECQ-E10123KFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E10123KFB
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 10% 1KVDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E10123KFB.pdf
Availability of ECQ-E10123KFB
QUANTITY
ECQ-E10123KFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E10123KFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E10123KFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.610" L x 0.236" W (15.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E10123KFB
Related LinksECQ-E1, ECQ-E10123KFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E10123KFB Details Description
Related parts for ECQ-E10123KFB
TRANS PNP 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 80MA 18 OHM SMD datasheet.pdf
IC ADC 8-BIT 1MSPS 16CH 38TSSOP datasheet.pdf
IC AMP HBT INGAP 4GHZ SOT89 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 22POS R/A 5MM datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf