Panasonic Electronic Components ECQ-E10473KFB
ECQ-E10473KFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E10473KFB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 1KVDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E10473KFB.pdf
Availability of ECQ-E10473KFB
QUANTITY
ECQ-E10473KFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E10473KFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E10473KFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.827" L x 0.295" W (21.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.807" (20.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E10473KFB
Related LinksECQ-E1, ECQ-E10473KFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E10473KFB Details Description
Related parts for ECQ-E10473KFB
CONN HDR DUAL 74POS .100 SRT AU datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 644.53125MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 47.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf