Panasonic Electronic Components ECQ-E1106JF
ECQ-E1106JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1106JF
Brief Description
CAP FILM 10UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E1106JF.pdf
Availability of ECQ-E1106JF
QUANTITY
ECQ-E1106JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1106JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1106JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.453" W (26.00mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1106JF
Related LinksECQ-E, ECQ-E1106JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1106JF Details Description
Related parts for ECQ-E1106JF
MOSFET N-CH 20V 110A TO-220AB datasheet.pdf
CONN SHUNT 2POS .100 LOPRO GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 5 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 0.1A QC datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 2.5MM datasheet.pdf