Panasonic Electronic Components ECQ-E1155JF
ECQ-E1155JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1155JF
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E1155JF.pdf
Availability of ECQ-E1155JF
QUANTITY
ECQ-E1155JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1155JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1155JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.567" (14.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1155JF
Related LinksECQ-E, ECQ-E1155JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1155JF Details Description
Related parts for ECQ-E1155JF
CONV DC-DC TRPL-VO 12A SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 400UF 20% 200V FLATPACK datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 300MW SOD523 datasheet.pdf