Panasonic Electronic Components ECQ-E1155JF
ECQ-E1155JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1155JF
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E1155JF.pdf
Availability of ECQ-E1155JF
QUANTITY
ECQ-E1155JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1155JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1155JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.567" (14.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1155JF
Related LinksECQ-E, ECQ-E1155JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1155JF Details Description
Related parts for ECQ-E1155JF
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 190VWM 290VC AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
VARISTOR 108V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 266MHZ 28TSSOP datasheet.pdf
PNEUM TIMER DELAY .4 SEC N.C. datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.19"L X 2.21"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf