Panasonic Electronic Components ECQ-E1184KZ
ECQ-E1184KZ picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1184KZ
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E1184KZ.pdf
Availability of ECQ-E1184KZ
QUANTITY
ECQ-E1184KZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1184KZ
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1184KZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(N,Z,U,S,V,T) Series 24/Apr/2009
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(K)
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.177" W (12.00mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1184KZ
Related LinksECQ-E, ECQ-E1184KZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1184KZ Details Description
Related parts for ECQ-E1184KZ
IC FLASH 1MBIT 90NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.00075UF 5% 2000VDC AX datasheet.pdf