Panasonic Electronic Components ECQ-E12154KF
ECQ-E12154KF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E12154KF
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 10% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E12154KF.pdf
Availability of ECQ-E12154KF
QUANTITY
ECQ-E12154KF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E12154KF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E12154KF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.472" W (31.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.965" (24.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E12154KF
Related LinksECQ-E1, ECQ-E12154KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E12154KF Details Description
Related parts for ECQ-E12154KF
OSC XO 15.36MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
GLOVES POLYESTER WHT MED 1PAIR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P-23POS OPEN FRM datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 620K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 3/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
BALUN TRANSFORMER FLIPCHIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE SCKT datasheet.pdf