Panasonic Electronic Components ECQ-E12182JFB
ECQ-E12182JFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E12182JFB
Brief Description
CAP FILM 1800PF 5% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E12182JFB.pdf
Availability of ECQ-E12182JFB
QUANTITY
ECQ-E12182JFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E12182JFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E12182JFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.610" L x 0.236" W (15.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E12182JFB
Related LinksECQ-E1, ECQ-E12182JFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E12182JFB Details Description
Related parts for ECQ-E12182JFB
CAP ALUM 6800UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 16A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FMALE M12 3POS R/A 5M CABLE datasheet.pdf
CAP MICA 1100PF 1% 500V 2220 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20TSSOP datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LEVEL BACKLIGHT datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 6.25A datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.9A 170 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP MICA 7500PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf