Panasonic Electronic Components ECQ-E1393JF
ECQ-E1393JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1393JF
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E1393JF.pdf
Availability of ECQ-E1393JF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-E1393JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1393JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1393JF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(F) Series 04/Mar/2013
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1393JF
Related LinksECQ-E, ECQ-E1393JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1393JF Details Description
Related parts for ECQ-E1393JF
RES SMD 47 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 42 AWG 100 FT GY datasheet.pdf