Panasonic Electronic Components ECQ-E1393JF
ECQ-E1393JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1393JF
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E1393JF.pdf
Availability of ECQ-E1393JF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-E1393JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1393JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1393JF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(F) Series 04/Mar/2013
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1393JF
Related LinksECQ-E, ECQ-E1393JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1393JF Details Description
Related parts for ECQ-E1393JF
RES SMD 127 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE 2.5A 15V SMD datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 2.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.8V SC-82AB datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED CHAS MOUNT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 3A DPAK-3 datasheet.pdf
THERMAL PAD 30X30X2MM datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 34AWG 100' datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf