Panasonic Electronic Components ECQ-E1473KFW
ECQ-E1473KFW picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1473KFW
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E1473KFW.pdf
Availability of ECQ-E1473KFW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-E1473KFW Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1473KFW
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1473KFW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(F) Series 04/Mar/2013
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1473KFW
Related LinksECQ-E1, ECQ-E1473KFW Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1473KFW Details Description
Related parts for ECQ-E1473KFW
BUMPER CYLINDRICAL 0.5" DIA BLK datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 115 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
10+10 WAY M VERT BM SMT W/3.5MM datasheet.pdf
MODULE FEMALE 1POS SCREW datasheet.pdf
CONN FPC 23POS .3MM datasheet.pdf