Panasonic Electronic Components ECQ-E1685JF
ECQ-E1685JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1685JF
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6.8UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E1685JF.pdf
Availability of ECQ-E1685JF
QUANTITY
ECQ-E1685JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1685JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1685JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1685JF
Related LinksECQ-E, ECQ-E1685JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1685JF Details Description
Related parts for ECQ-E1685JF
CONN TERM BLOCK 5.00MM 9POS OR datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B QUAD 64LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC951LP4E datasheet.pdf
SLDV-THR 5.08/40/180F 3.2 BK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 80MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
HANPORT DB9F/TERM BLOCK 120V NOB datasheet.pdf