Panasonic Electronic Components ECQ-E2123JB
ECQ-E2123JB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2123JB
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2123JB.pdf
Availability of ECQ-E2123JB
QUANTITY
ECQ-E2123JB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2123JB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2123JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(B)
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.311" L x 0.165" W (7.90mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max)0.319" (8.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2123JB
Related LinksECQ-E, ECQ-E2123JB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2123JB Details Description
Related parts for ECQ-E2123JB
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 5W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC datasheet.pdf
DGTL ISO 3KV RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
RES 750 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
SCRAP CHOPPER ASSY ACCUSERTER datasheet.pdf
GT 3C 3#8 SKT RECP WALL datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 50 V datasheet.pdf