Panasonic Electronic Components ECQ-E2125KB
ECQ-E2125KB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2125KB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.2UF 10% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E2125KB.pdf
Availability of ECQ-E2125KB
QUANTITY
ECQ-E2125KB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2125KB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2125KB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(B)
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.602" L x 0.299" W (15.30mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.614" (15.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2125KB
Related LinksECQ-E, ECQ-E2125KB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2125KB Details Description
Related parts for ECQ-E2125KB
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 10ppm 9pF 60 Ohm -20°C - 75°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SHEET ALUM FOIL 25.4MM SQ 5/PK datasheet.pdf
VARISTOR 1320V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 768K FLASH 144LQFP datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf