Panasonic Electronic Components ECQ-E2155JBB
ECQ-E2155JBB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2155JBB
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E2155JBB.pdf
Availability of ECQ-E2155JBB
QUANTITY
ECQ-E2155JBB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2155JBB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2155JBB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(B)
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.602" L x 0.339" W (15.30mm x 8.60mm)
Height - Seated (Max)0.815" (20.70mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2155JBB
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2155JBB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2155JBB Details Description
Related parts for ECQ-E2155JBB
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 80 50/CD datasheet.pdf
IC MUX-LATCH 3-BIT 4:1 28-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf
IC MICROPWR COMP DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf