Vishay/Dale RNC55H1452BSRSL
RNC55H1452BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1452BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1452BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1452BSRSL
QUANTITY
RNC55H1452BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1452BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1452BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1452BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1452BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1452BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1452BSRSL
LED BLUE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
HEADER SLOTTED 2.54MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 400VWM 648VC SMA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CAP FILM 470 PF 2.5% 100VDC AXIA datasheet.pdf