Panasonic Electronic Components ECQ-E2274KF9
ECQ-E2274KF9 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2274KF9
Brief Description
CAP FILM 0.27UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2274KF9.pdf
Availability of ECQ-E2274KF9
QUANTITY
ECQ-E2274KF9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2274KF9
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2274KF9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.27µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.236" W (12.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2274KF9
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2274KF9 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2274KF9 Details Description
Related parts for ECQ-E2274KF9
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 5 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM SH LOCK/FORK NYL 12-10AWG#8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 14 POSITION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf