Panasonic Electronic Components ECQ-E2274RKB
ECQ-E2274RKB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2274RKB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.27UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2274RKB.pdf
Availability of ECQ-E2274RKB
QUANTITY
ECQ-E2274RKB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2274RKB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2274RKB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(B)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.27µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.232" W (10.30mm x 5.90mm)
Height - Seated (Max)0.622" (15.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2274RKB
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2274RKB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2274RKB Details Description
Related parts for ECQ-E2274RKB
CONN PIN 24-28AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
MINITEK II R/A HDR datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 7.2A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONN HEADR 58POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 8A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1400PF 20KV N4700 DISK datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.8A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 48VOUT 75W datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf