Panasonic Electronic Components ECQ-E2473KF3
ECQ-E2473KF3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2473KF3
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2473KF3.pdf
Availability of ECQ-E2473KF3
QUANTITY
ECQ-E2473KF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2473KF3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2473KF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.177" W (10.30mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2473KF3
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2473KF3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2473KF3 Details Description
Related parts for ECQ-E2473KF3
FIXED IND 470UH 700MA 850 MOHM datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 400POS SMD datasheet.pdf
CONN CABLE L-SHAPE 5M FOR E2FM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CABLE 22POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf