Panasonic Electronic Components ECQ-E2473KS
ECQ-E2473KS picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2473KS
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2473KS.pdf
Availability of ECQ-E2473KS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-E2473KS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2473KS
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2473KS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(N,Z,U,S,V,T) Series 24/Apr/2009
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(K)
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2473KS
Related LinksECQ-E, ECQ-E2473KS Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2473KS Details Description
Related parts for ECQ-E2473KS
IC OPAMP GP 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 7A datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 500MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 3MM datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
5100UF 10V 25.4X54 105C AXI datasheet.pdf